Lotto Online

Powerball
Euro Millions
SuperEnalotto
Mega Millions
UK Lotto
OZ Lotto
OZ Powerball
El Gordo
France Loto

Powerball
2023-06-11
$290,000,000

MegaMillions
2023-06-10
$226,000,000

EuroJackpot
2023-06-09
€85,000,000

SuperEnaLotto
2023-06-08
€41,400,000

Oz Powerball
2023-06-15
$37,900,000

Buy lottery ticketOZ Lotto - Играјте преку Интернет.


ОЗ ЛОТО


Оз Лото е популарна игра на лотарија во Австралија, која им нуди на играчите шанса да освојат суми на пари кои ќе го променат животот. Првпат претставена на 26 февруари 1994 година, првично беше игра 6/45 и оттогаш еволуираше во сегашниот формат 7/47. Играта е управувана од Tatts Group и се игра низ сите австралиски држави и територии, а ждрепките се одржуваат еднаш неделно во вторник навечер.

Оз Лото работи на матрица 7/47, што значи дека учесниците треба да изберат седум броеви од збир од 47. Играчите можат или да изберат свои броеви или да се одлучат за QuickPick, кој генерира случајни броеви за нив. Секоја стандардна игра чини околу 1,30 AUD, а продажбата на билети завршува во 19:25 часот AEST (20:25 АЕДТ) на денот на извлекувањето. Самото извлекување се одржува во 20:30 часот AEST (21:30 AEDT), а резултатите се објавуваат во живо на телевизија и онлајн.

Покрај седумте главни броеви, од преостанатите 40 броеви се извлекуваат два дополнителни броеви. Овие дополнителни броеви помагаат да се одредат победниците на пониските наградни дивизии. За да го освојат џекпотот, играчите мора да одговараат на сите седум главни броеви. Наградите се доделуваат за совпаѓање на три главни броја плус еден или двата дополнителни броја.

Джакпотовите на Оз Лото започнуваат од минимум 2 милиони AUD и можат брзо да растат, бидејќи наградата се префрла на следното извлекување доколку остане неподигнато. Нема капа за џекпот, што овозможува можност за огромни џекпот. Играта има вкупно седум наградни поделби, при што најниската поделба бара натпревар од три главни броеви и еден или двата дополнителни броеви.

Во текот на својата историја, Оз Лото има видено неколку џекпот за соборување рекорди. Најголемиот џекпот во историјата на играта беше неверојатни 111,97 милиони AUD, кој беше освоен на 6 ноември 2012 година. Четворица победници ја поделија монументалната награда, при што секој доби над 27 милиони AUD. Други значајни џекпот вклучуваат награда од 106,5 милиони AUD што ја побараа двајца носители на билети во јуни 2009 година и 70 милиони AUD џекпот освоен од еден играч во декември 2013 година.

Покрај главната игра Оз Лото, достапни се неколку дополнителни игри, како што се Super 66 и Pools. Овие игри даваат дополнителни можности за победа и може да се играат заедно со главното извлекување на Оз Лото за дополнителен надомест.

Накратко, Оз Лото е возбудлива и многу сакана лотарија игра во Австралија која генерира бројни добитници и ги трансформира животите од нејзиното основање. Со своите возбудливи превртувања на џекпот, повеќе поделби на награди и дополнителни игри, играта продолжува да ги воодушевува играчите низ целата нација.

Како да се игра Оз Лото?
Прво ја поставувате вашата индивидуална сметка на веб-страницата, на која се продаваат ваучери Оз Лото. playhugelottos.com Со кликнување овде, можете брзо и лесно.Other games: Superenalotto   EuroMillions   Powerball   Mega Millions   Lotto UK

Cash4Life   Super Lotto Plus   OZ Lotto   El Gordo   France Loto  


Select language:  en hu de cs sl tr bg it nl fr id ar sv da sq

be et tl fi el ga ja yi ca ko lt lv mk ms

mt no pt ru sr uk cy vi cn

(C)2009-2023 TheLotteryTickets.info