Lotto Online

Powerball
Euro Millions
SuperEnalotto
Mega Millions
UK Lotto
OZ Lotto
OZ Powerball
El Gordo
France Loto

Powerball
2023-06-11
$290,000,000

MegaMillions
2023-06-10
$226,000,000

EuroJackpot
2023-06-09
€85,000,000

SuperEnaLotto
2023-06-08
€41,400,000

Oz Powerball
2023-06-15
$37,900,000

Buy lottery ticketUSA Power Ball - Играјте преку Интернет.


POWER BALL


Powerball е популарна американска игра со лотарија која постои од 1992 година. Воведена е како прва игра на лотарија со повеќе држави во Соединетите Држави, заменувајќи ја претходната игра наречена Лото Америка.

Правилата на Powerball се релативно едноставни. Играчите мора да изберат пет главни броеви од опсегот од 1 до 69 и еден дополнителен број, наречен Powerball, од опсег од 1 до 26. За да ја освојат главната награда, позната како џекпот, играчите мора правилно да ги предвидат сите шест броеви. Извлекувањата се одржуваат два пати неделно, во среда и сабота навечер.

Висината на наградата зависи од бројот на точно предвидените бројки и од наградниот фонд определен од организаторот на лотаријата. Џекпотот започнува од 20 милиони долари и може да расте доколку никој не го освои главниот џекпот. Нема ограничување на максималниот износ на џекпот во Powerball, што значи дека наградите можат да достигнат неверојатни суми.


Некои од највисоките џекпот на Powerball во историјата вклучуваат:

2,04 милијарди долари - освоен во ноември 2022 година од еден играч од Алтадена, Калифорнија.

1,586 милијарди долари - освоени во јануари 2016 година, поделени помеѓу три добитни тикети од Калифорнија, Флорида и Тенеси. Овој рекорден џекпот се смета за најголем во историјата на лотаријата, привлекувајќи го светското внимание и генерирајќи огромен интерес за Powerball.

768,4 милиони долари - освоен во март 2019 година од еден играч од Висконсин. Оваа награда останува трет по големина џекпот во историјата на лотаријата на САД и најголем досега освоен со еден тикет.

758,7 милиони долари - освоен во август 2017 година од еден играч од Масачусетс. Во тоа време, овој џекпот беше најголемата добивка со еден тикет и вториот најголем џекпот во историјата на лотаријата на САД.Покрај главниот џекпот, Powerball нуди и неколку награди од пониско ниво за играчи кои одговараат на помалку броеви. Шансите за освојување на која било награда во играта се приближно 1 на 25, што ја прави играта привлечна за многу играчи.

Powerball привлекува голем интерес кај играчите, нудејќи им можност да освојат награди кои ќе го променат животот и поддржувајќи бројни добротворни и социјални проекти финансирани од приходи од лотарија. Со лотаријата управува Здружението на повеќедржавни лотарии (MUSL), непрофитна организација формирана со договор меѓу нејзините лотарии-членки. Powerball моментално е достапен во 45 американски држави, округот Колумбија, Порторико и Девствените Острови на САД.

Огромните џекпот понудени од Powerball го претворија во културен феномен во Соединетите Држави, при што луѓе од сите сфери на животот си ја пробуваат среќата со надеж дека ќе ги добијат наградите кои ќе го променат животот. Играта предизвика интерес и во други земји, што доведе до зголемување на услугите за онлајн лотарија кои им овозможуваат на меѓународните играчи да учествуваат во Powerball и други големи игри на лотарија.

Играњето во PowerBall и со тоа да си дадете шанса да станете милионер е навистина лесно! Само кликнете овде www.playusalotteries.com за да се регистрирате со пополнување на краткиот формулар. По некое време купуваме растенија на PowerBall. Плаќањата се многу едноставни. Судбината на Powerball на пример, можете да ја платите со кредитна картичка. За да играте Powerball мора да имате над 18 години. Исклучок се Небраска, каде што мора да имате над 19 години и Аризона, Ајова и Луизијана, каде што мора да имате 21 година за да играте Powerball. Повеќе детали за тоа како да играте, како да ги добиете наградите можете да најдете овде www.playusalotteries.com.


Powerball

   Jackpot: $290,000,000

2023-06-07:   16-21-29-53-66 (02)
->>> Повеќе за PowerballOther games: Superenalotto   EuroMillions   Powerball   Mega Millions   Lotto UK

Cash4Life   Super Lotto Plus   OZ Lotto   El Gordo   France Loto  


Select language:  en hu de cs sl tr bg it nl fr id ar sv da sq

be et tl fi el ga ja yi ca ko lt lv mk ms

mt no pt ru sr uk cy vi cn

(C)2009-2023 TheLotteryTickets.info