Lotto Online

Powerball
Euro Millions
SuperEnalotto
Mega Millions
UK Lotto
OZ Lotto
OZ Powerball
El Gordo
France Loto

Powerball
2023-06-11
$290,000,000

MegaMillions
2023-06-10
$226,000,000

EuroJackpot
2023-06-09
€85,000,000

SuperEnaLotto
2023-06-08
€41,400,000

Oz Powerball
2023-06-15
$37,900,000

Buy lottery ticketOZ Lotto - Luaj në internet.


OZ LOTO


Oz Lotto është një lojë popullore lotarie në Australi, që u ofron lojtarëve mundësinë për të fituar shuma parash që ndryshojnë jetën. E prezantuar për herë të parë më 26 shkurt 1994, fillimisht ishte një lojë 6/45 dhe që atëherë ka evoluar në formatin aktual 7/47. Loja operohet nga Tatts Group dhe luhet në të gjitha shtetet dhe territoret australiane, me shorte që zhvillohen një herë në javë të martën në mbrëmje.

Oz Lotto funksionon në një matricë 7/47, që do të thotë se pjesëmarrësit duhet të zgjedhin shtatë numra nga një grup prej 47. Lojtarët mund të zgjedhin numrat e tyre ose të zgjedhin një QuickPick, i cili gjeneron numra të rastësishëm për ta. Çdo lojë standarde kushton rreth 1,30 AUD, me shitjet e biletave që mbyllen në 19:25 AEST (20:25 AEDT) ditën e shortit. Vetë shorti zhvillohet në orën 20:30 AEST (21:30 AEDT), dhe rezultatet shpallen drejtpërdrejt në televizion dhe në internet.

Përveç shtatë numrave kryesorë, dy numra plotësues janë nxjerrë nga 40 numrat e mbetur. Këta numra plotësues ndihmojnë në përcaktimin e fituesve të divizioneve të çmimeve më të ulëta. Për të fituar xhekpotin, lojtarët duhet të përputhen me të shtatë numrat kryesorë. Çmimet jepen për përputhjen e tre numrave kryesorë plus një ose të dy numrat shtesë.

Xhekpotet e Oz Lotto fillojnë me një minimum prej 2 milion AUD dhe mund të rriten shpejt, pasi çmimi kalon në shortin e ardhshëm nëse mbetet i pakërkuar. Nuk ka asnjë kapak çmim i parë, duke lejuar mundësinë e jackpoteve të mëdha. Loja ka gjithsej shtatë ndarje çmimesh, me ndarjen më të ulët që kërkon një ndeshje me tre numra kryesorë dhe një ose të dy numrat shtesë.

Gjatë gjithë historisë së tij, Oz Lotto ka parë disa jackpot që thyen rekord. Xhekpoti më i madh në historinë e lojës ishte 111.97 milionë AUD, i cili u fitua më 6 nëntor 2012. Katër fitues ndanë çmimin monumental, me secilin prej mbi 27 milionë AUD. Xhekpote të tjera të shquara përfshijnë një çmim prej 106.5 milionë AUD të pretenduar nga dy mbajtës të biletave në qershor 2009 dhe një xhekpot prej 70 milionë AUD të fituar nga një lojtar i vetëm në dhjetor 2013.

Përveç lojës kryesore Oz Lotto, ka disa lojëra shtesë në dispozicion, si Super 66 dhe Pools. Këto lojëra ofrojnë mundësi shtesë për të fituar dhe mund të luhen në lidhje me shortin kryesor të Oz Lotto për një tarifë shtesë.

Si përmbledhje, Oz Lotto është një lojë rrëqethëse dhe e dashur llotarie në Australi që ka gjeneruar shumë fitues dhe ka ndryshuar jetë që nga fillimi i saj. Me rikthimet e saj emocionuese të çmimit të parë, ndarjet e shumta të çmimeve dhe lojërat shtesë, loja vazhdon të magjepsë lojtarët në mbarë vendin.

Si të luani Oz Lotto?
Së pari ju vendosni llogarinë tuaj individuale në faqen e internetit, e cila shet kupona Oz Lotto. playhugelottos.com Duke klikuar këtu, mund ta bëni shpejt dhe lehtë.Other games: Superenalotto   EuroMillions   Powerball   Mega Millions   Lotto UK

Cash4Life   Super Lotto Plus   OZ Lotto   El Gordo   France Loto  


Select language:  en hu de cs sl tr bg it nl fr id ar sv da sq

be et tl fi el ga ja yi ca ko lt lv mk ms

mt no pt ru sr uk cy vi cn

(C)2009-2023 TheLotteryTickets.info